Jak skorzystać z programu Czyste Powietrze i termomodernizacyjnej ulgi podatkowej?

Czyste Powietrze - termomodernizacja z WIŚNIOWSKI

Produkty WIŚNIOWSKI dla termomodernizacji

Superciepłe bramy UniTherm i PRIME
oraz ekonomiczna brama UniPro

W bramach UniTherm i PRIME zastosowano oryginalne panele INNOVO o grubości 60 mm, których współczynnik U wynosi jedynie 0,33 W/m²K. Na doskonałą izolację wpływają również uszczelnienia obwodowe i międzypanelowe – które sprawiają, że PRIME i UniTherm są nawet o 20% cieplejsze niż rynkowe standardy. Doskonale sprawdzą się w domach energooszczędnych i pasywnych. Uzupełnieniem naszej oferty jest ekonomiczna i ciepła brama UniPro z panelem o grubości 40 mm, która już w standardzie spełnia surowe wymagania programu „Czyste Powietrze”. Dzięki bramom segmentowym WIŚNIOWSKI obniżysz rachunki za ogrzewanie i będziesz mógł się cieszyć doskonałym designem frontu domu. Wybierz ich automatyczne wersje z napędem Metro SMART io, by mieć nad nimi kontrolę z poziomu aplikacji w smartfonie.

Energooszczędne okna PVC PRIMO 82

Okna to pierwszy element stolarki, który montuje się w budynku. To przede wszystkim one odpowiadają później za właściwą termoizolację domu, ale mocno wpływają również na jego wygląd. Okna PVC PRIMO 82 to nie tylko doskonały design wsparty technologią V-Perfect, ale również najlepsze rozwiązania dla termoizolacji. Ich wersja trzyszybowa jest o nawet 36% cieplejsza niż dwuszybowa – to niższe rachunki za ogrzewanie i przykładna ekologiczna postawa.

Ekonomiczne drzwi CREO i NOVA

W ofercie drzwi wejściowych WIŚNIOWSKI rozwiązaniem dedykowanym dla budownictwa energooszczędnego są drzwi CREO i NOVA. Można je również z łatwością dostosować wizualnie do własnych potrzeb wykorzystując szeroką ofertę wzorów i opcji, pozwalających na niemal nieograniczoną personalizacji. Drzwi CREO i NOVA łączą w sobie wszystkie najważniejsze cechy: są bezpieczne, ciepłe, piękne i trwałe. To zakup na dekady.


Program Czyste Powietrze

Jak starać się o dotacje i ulgi? Kto może z nich skorzystać?

Program „Czyste Powietrze” pozwala na uzyskanie dotacji do kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od Twojego dochodu i rodzaju przeprowadzonych prac. Najważniejsze jednak jest to, że program obejmuje kompleksowe prace termomodernizacyjne, nie dotyczy jedynie wymiany źródła ciepła. Bez obaw można więc rozliczyć w jego ramach również wymianę stolarki i ocieplenie budynku.

„Czyste Powietrze” – jak złożyć wniosek?

Przez Internet
Wniosek do programu „Czyste Powietrze” możesz złożyć przez Internet, nie ruszając się z domu. Pamiętaj jednak, że do tego wymagany jest Profil Zaufany lub e-dowód. Wejdź na portal gov.pl i znajdź zakładkę „Nieruchomości i środowisko”, wybierz opcję „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”. Następnie kliknij przycisk „Złóż wniosek”.

Teraz musisz się zalogować za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Następnie musisz stworzyć i dokładnie wypełnić wniosek – sprawdź go dokładnie, dołączając wymagane dokumenty (muszą być w formie skanów lub w wersjach elektronicznych). Wystarczy, że gotowy wniosek podpiszesz elektronicznie i wyślesz go do urzędników.

W urzędzie za pomocą Portalu Beneficjenta
Możesz skorzystać również z innej drogi składania wniosku. Najpierw należy stworzyć konto na Portalu Beneficjenta – znajdziesz go na stronie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Pamiętaj, że musisz wybrać fundusz, który działa na terytorium Twojego województwa.

Na Portalu Beneficjenta znajdziesz wniosek w formacie pdf. Wypełnij go na komputerze, zweryfikuj i złóż on-line do skrzynki podawczej portalu. Tak wypełniony dokument trzeba jeszcze wydrukować, uzupełnić o wymagane załączniki, podpisać i złożyć w oddziale WFOŚiGW lub urzędzie gminy, która zawarła porozumienie o realizacji programu. Wniosku nie musisz składać osobiście – dla swojej wygody skorzystaj z poczty lub kuriera.

Termomodernizacyjna ulga podatkowa

Ulga termomodernizacyjna łączy się programem „Czyste Powietrze”. Dzięki niej odliczysz od podatku koszty poniesione na termomodernizację budynków jednorodzinnych – nawet do 53 tysięcy złotych w ciągu trzech.

Kto może skorzystać?
Musisz spełniać następujące wymagania:
– być podatnikiem podatku PIT, opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 18%, jak i 32%), 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
– być właścicielem lub współwłaścicielem istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą
– odliczenie dotyczy jedynie termomodernizacji budynków jednorodzinnych

Od dochodu możesz odliczyć nawet do 53 tysięcy złotych.

Co obejmuje ulga?
Szczegółowy wykaz materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które możesz kupić na fakturę, by skorzystać z ulgi, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju. Mogą to być również energooszczędne bramy, okna i drzwi WIŚNIOWSKI!

Do rozliczenia zakupionej stolarki w ramach „Czystego Powietrza” potrzebujesz informacji o właściwościach użytkowych bramy garażowej, okien i drzwi. Najczęściej wystarczy przekazać urzędnikom zdjęcie tabliczki znamionowej produktów – zawiera ona wszystkie potrzebne dane. Można złożyć również Deklarację Właściwości Użytkowych danych produktów – taki dokument powinieneś otrzymać w punkcie sprzedaży, w którym je kupiłeś. Nie dostałeś go przy zakupie? Nic straconego! Poproś dostawcę, by Ci go przekazał – w przypadku produktów marki WIŚNIOWSKI dołączamy je do każdego zamówienia.